Левоневский  (Lewoniewski) Валерий Станиславович
Реклама

Выборы 2008

Погода

Форум

Регистрация

 

Тестовый режим сайта

 

 

Film dokumentalny Telewizji Biełsat laureatem poznańskiego Bazaru

Wyprodukowany przez TV Biełsat film „Na celowniku władzy” został laureatem XV Ogólnopolskiego Przeglądu Form Dokumentalnych BAZAR w Poznaniu. Dokument autorstwa Mikołaj Wawrzeniuka i Tomasz Janulisa otrzymał nagrodę w kategorii Film-Reportaż, „za ukazanie jak ważne, choć niebezpieczne jest prowadzenie prywatnego biznesu na Białorusi.”

Wie o tym doskonale Walery Lewoniewski z Grodna, który kilka lat spędził w więzieniu.„W jury festiwalu zasiadali ludzie nie tylko związani z telewizją i kinem, ale także przedstawiciele biznesu” mówi współautor filmu Mikołaj Wawrzeniuk. „Myślę, że właśnie chęć okazania solidarności białoruskim przedsiębiorcom, była jedną z przyczyn przyznania nam nagrody.”

O filmie:
„Byle nie o polityce, bo to niebezpieczne” takie słowa można często usłyszeć na Białorusi. Paradoksalnie jednak, w ostatnich 15 latach na Białorusi do więzień trafiło znacznie więcej przedsiębiorców niż politycznych aktywistów.

Wie o tym doskonale Walery Lewoniewski z Grodna, który kilka lat spędził w więzieniu. Posadzono go nie za polityczną agitację czy próbę obalenia reżimu, ale za obronę miejsc pracy drobnych kupców. Jako właściciel kiosku na grodzieńskim bazarze znał od podszewki trudności, z jakimi borykają się drobni przedsiębiorcy. Boleśnie odczuwał każde dokręcenie śruby, każdy nowy podatek, kolejne obostrzenia w przepisach. Protestując przeciwko utrudnieniom w handlu stał się rozpoznawalnym w całym kraju liderem przedsiębiorców. Na jego apel tysiące kupców zamykało swoje stragany, pustoszały bazary w białoruskich miastach. To zaprowadziło go wprost za kraty.

Reżyseria: Mikołaj Wawrzeniuk i Tomasz Janulis
Produkcja: TV Biełsat

na zdjęciu: bohater filmu Walery Lewoniewski (by)

Walery Lewoniewski – Wikipedia, wolna encyklopedia

Aktualnosci, analizy, oraz oficjalne dokumenty, przydatne informacje

Главная страница